Jak wybrać okulary dla siebie?
Okulary przeciwsłoneczne, jak i korygujące wady wzroku mogą stanowić doskonały sposób wyrażania własnej osobowości, a ponadto mogą stać się niebanalnym dopełnieniem codziennych stylizacji. Jednak jak wybrać tę jedyną, doskonałą parę? Okazuje się, że wybór oprawek jest na tyle duży, że niekiedy warto skorzystać z wiedzy stylistów i stylistek.
Podpowiadamy, jak wychwycić charakterystyczne cechy kształtu twarzy i jaki dobrać oprawki do kształtu twarzy, żeby jak najlepiej podkreślić swoją urodę. W końcu okulary przeciwsłoneczne bądź korekcyjne to dodatek, który nieustannie nosimy każdego dnia! Dlatego tak istotne jest, żeby dobrać okulary, które spełniają wszystkie nasze wymagania, gwarantują idealne widzenie i sprawiają, że komfortowo się w nich czujemy!
Przeciwieństwa się przyciągają!
Nie bez powodu często mawia się, że „przeciwieństwa się przyciągają” i ta zasada doskonale sprawdza się przy wyborze okularów korekcyjnych .A konkretnie: jeżeli masz twarz okrągłą, to doskonałe dla ciebie oprawki znajdziesz między modelami prostokątnymi oraz prostokątnymi. Analogicznie, jeżeli masz prostokątną twarz, okulary z owalnymi albo delikatnie zaokrąglonymi oprawkami podkreśla twoja naturalną urodę.
Ustalenie kształtu twarzy nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Aby zacząć, gładko zaczesuj włosy do tyłu, ustaw się przed lustrem i dokładnie się sobie przyjrzyj. Weź pomadkę bądź eyeliner i obrysuj na lustrze kontur swojej buzi. Wyróżniamy poniższe kształty twarzy:
- kwadratowa,
- prostokątna/podłużna,
- owalna,
- okrągła,
- trójkątna/w kształcie serca.
Gdy wybierzemy już kształt oprawek, to musimy jeszcze zdecydować się na odpowiedni materiał. Tworzywo wpływa nie tylko na wygląd oprawek, ale także ich trwałość ich ciężar, a w konsekwencji komfort noszenia. Co jest niezwykle ważne jeśli nosimy okulary każdego dnia, przez wiele godzin.
Dużą popularnością cieszą się oprawki wykonane z plastiku. Są lekkie, dostępne w wielu kolorach i kształtach. Jednak warto się zastanowić czy plastikowe są dostatecznie wytrzymałe…
Zwykły plastik nie jest zbyt wytrzymały, dlatego niezbyt nadaje się do produkcji okularów. Tego Typu oprawy sprawdzają się przy produkcji okularów, które nosimy w domowym zaciszu. Optycy najczęściej proponują wyroby wyprodukowane z octanu (octanu celulozy), tworzywa hipoalergicznego, które jest zdecydowanie bardziej transparentne od zwykłego plastiku. Acetat jest niesamowicie lekki, wytrzymały jest wytwarzany w bogatej gamie kolorystycznej. Alternatywnym rozwiązaniem dla octanu jest tworzywo o nazwie TR-90. Jest on miły w zetknięciu ze skórą oraz daje wrażenie ciepła, co jest istotne szczególnie w czasie zimy. Materiał ten, podobnie jak jego poprzednicy, jest również wytrzymały, jednak bardziej elastyczny. Doskonale nadaje się na oprawki dla najmłodszych dzieci, będących w nieustannym ruchu i dla sportowców. Z takich nowoczesnych materiałów tworzone są okulary od projektantów, na przykład oprawki Versace.
Możemy zdecydować się też na oprawki wykonane z metalu. Te są cięższe niż oprawki wykonane z tworzywa sztucznego. Z drugiej strony metalowe oprawki prezentują się zdecydowanie bardziej solidnie, doskonale prezentują się jeśli preferujemy klasyczny image.
Jeżeli nie boimy się eksperymentować ze swoim wizerunkiem, to możemy zdecydować się na okulary wykonane z drewna, bambusa czy takie, które łączą w sobie różne tworzywa.
Najważniejsze, żeby oprawki okularów pasowały do naszego typu urody oraz stylu ubierania się. Po prostu musimy czuć się w okularach dobrze!