Okulary przeciwsłoneczne

Dlaczego warto mieć okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne są obowiązkowym elementem wiosenno-letnich stylizacji damskich, męskich i dziecięcych. Ich głównym zadaniem jest ochrona wzroku przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jednak już dawno przestały pełnić tylko tę funkcję i stały się modnym dodatkiem, który projektowany jest przez największych kreatorów domów mody.

Jak kupić okulary, które odpowiednio zabezpieczą wzrok?

Główną zasadą, która powinna obowiązywać w trakcie kupowania okularów przeciwsłonecznych to nabywanie ich tylko w autoryzowanych punktach. Jedynie tam można mieć gwarancję, że okulary faktycznie posiadają zalecaną ochronę UV. Firmy markowe o ugruntowanej pozycji na rynku zawsze dodają do okularów certyfikat, który zaświadcza o zastosowanej w nich wielkości ochrony. Również symbol CE umieszczony na oprawkach świadczy o tym, że okulary są wyprodukowane zgodnie z wyznaczonymi normami. Niestosowanie prawidłowej ochrony oczu może znacznie przyczynić się do wystąpienia takich chorób jak zapalenie spojówek, czerniak lub zaćma.

Okulary przeciwsłoneczne są obowiązkowym elementem wiosenno-letnich stylizacji damskich, męskich i dziecięcych

Okulary przeciwsłoneczne powinny być używane nie tylko latem, ale zawsze, gdy na dworze panuje bezchmurna pogoda.

Jaki kształt oprawek wybrać?

Wybór odpowiednich okularów słonecznych nie jest prosty. Dostępnych jest wiele kształtów oraz kolorów, dlatego bardzo trudno zdecydować się na wybranie tych właściwych. Ułatwieniem może być dobór oprawek do kształtu twarzy. Najczęściej występujące kształty to:

 • Okrągły
 • Owalny
 • Prostokątny
 • Kwadratowy
 • Trójkątny
 • Trójkątny odwrócony.

Znając kształt swojej twarzy łatwiej jest dobrać oprawki, które pozwolą na odpowiednią jej korektę.

Do najchętniej wybieranych rodzajów oprawek należą:

 • Prostokątny
 • Okrągły
 • Motyl
 • Aviator
 • Kocie oczy.

Letnie stylizacje z okularami przeciwsłonecznymi

Lato to czas wakacji i odpoczynku. Tylko wtedy można zaprezentować pięknie opalone ciało w zestawieniu z letnimi stylizacjami dopełnionymi obowiązkowymi okularami słonecznymi. W każdym sezonie największe domy mody prezentują własne propozycje okularów przeciwsłonecznych. Czasami są to modele oparte na klasycznych podstawach, a czasami wybiegają poza powszechnie przyjęte normy. Bardzo ważnym aspektem jest wielkość oraz kolor oprawek i szkieł. Również w tym przypadku moda zmienia się niemal w każdym sezonie.

Okulary słoneczne powinny być dobierane do ubrań oraz dodatków przewidzianych w danym zestawie. Mogą się z nim komponować pod względem koloru lub stylu. Bardziej awangardowe kształty przydadzą się podczas letnich imprez. Natomiast klasyczne okulary przeciwsłoneczne dobrze wypadną w połączeniu z outfitami biznesowymi oraz biurowymi.